Jeszcze jest czas na interwencję, jeśli chodzi o mszyce w jęczmieniu – przypomina PZPRZ

Jeszcze do końca listopada można zastosować preparat zwalczający mszyce w jęczmieniu – przypomina Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.

Resort rolnictwa przychylił się do wniosku PZPRZ w tej sprawie w połowie listopada br. i zezwolił na zastosowanie Karate Zeon 050 CS na mszyce w uprawie jęczmienia właśnie do końca tego miesiąca.

Dlaczego PZPRZ poleca właśnie Karate Zeon 050 CS na mszyce w jęczmieniu? Przecież są też inne środki, też dozwolone do stosowania w tej uprawie – pytali redakcję farmer.pl rolnicy.

– Dlatego, że tak naprawdę te inne środki są dostępne tylko na papierze – odpowiada dziennikarce portalu farmer.pl Stanisław Kacperczyk, Prezes PZRPZ.

– Rejestracje dla zdaje się 6 takich insektycydów, zalecanych do stosowania w jęczmieniu ozimym w terminie jesiennym (od fazy 2 liścia) dawno wygasły i produkty te nie są dostępne w sprzedaży (chodzi o te zawierające zeta-cypermetrynę). Konkretnie – możliwość ich nabycia wygasła z końcem lipca br. Natomiast stosowanie tych produktów jest możliwe do końca lipca 2022, ale tylko teoretycznie – bo przy założeniu, że rolnicy posiadają zapasy tych środków. A kto z rolników kupuje tego typu preparaty na zapas, i to jeszcze w obecnej sytuacji drożejących w szalonym tempie ś.o.r.? Insektycyd kupuje się wtedy, gdy rolnik widzi jaki problem ma na polu – wyjaśnia Prezes PZPRZ.

– Tak więc obecnie tylko Karate Zeon 050 CS daje możliwość zwalczania mszycy jesienią w jęczmieniu – dodaje.

Czy to nie za późno na insektycyd w jęczmieniu? – pytali też rolnicy.

– Dopóki nie będzie spadków temperatury poniżej -6 st. C, dopóty mszyce stanowią zagrożenie i mogą porazić rośliny wirusem żółtej karłowatości jęczmienia. Dlatego cały czas trzeba je monitorować i w razie realnego zagrożenia dla tej uprawy – ograniczać – wyjaśnia Prezes Kacperczyk.

https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/mszyce-w-jeczmieniu-jeszcze-jest-czas-na-interwencje,113404.html