PZPRZ występuje w sprawie prawa krajowego dot. odstępstwa od zakazu produkcji na ugorach

PZPRZ zwrócił się do wicepremiera Henryka Kowalczyka z prośbą o jak najszybsze przygotowanie i opublikowanie przepisów prawa krajowego w sprawie odstępstwa od zakazu produkcji na ugorach.

Szanowny Panie Premierze,

W związku z opublikowanym 27 lipca br. rozporządzeniem Komisji Europejskiej wprowadzającym odstępstwo od zakazu produkcji na ugorach oraz od obowiązku zmianowania upraw w roku 2023 (https://www.gov.pl/web/rolnictwo/odstepstwo-od-zakazu-produkcji-na-ugorach–rozporzadzenie-ke-opublikowane) Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwraca się do Pana Premiera z prośbą o jak najszybsze przygotowanie i opublikowanie odpowiednich przepisów prawa krajowego w tej kwestii.

Uważamy bowiem, że odstępstwa o których mowa powyżej, są bardzo ważne z punktu praktyki rolniczej, a konkretnie planowania zasiewów pod przyszłoroczne zbiory.

Już w tym roku można było skorzystać z odstępstwa w ramach EFA, zwanego potocznie „ugór z uprawą” (https://www.gov.pl/web/rolnictwo/odstepstwo-od-zakazu-prowadzenia-produkcji-na-ugorach-w-roku-2022-w-ramach-zazielenienia). Według obserwacji PZPRZ, niewielu rolników dowiedziało się na czas o tej zmianie przepisów. Niewielu też skorzystało z tego odstępstwa. Potwierdzają to ustalenia redakcji portalu farmer.pl z ARiMR. Według danych z 10 sierpnia 2022 r. we wnioskach o przyznanie płatności obszarowych w kampanii 2022 „ugór z uprawą” zadeklarowało tylko 14 152 rolników na łącznej powierzchni 47 245 ha – poinformowało redakcję farmer.pl Biuro Prasowe ARiMR (https://www.farmer.pl/prawo/przepisy-i-regulacje/uprawy-ozime-jako-ugor-z-uprawa,122058.html). Jeśli weźmiemy pod uwagę ogół rolników, którzy złożyli w tym roku wniosek o dopłaty bezpośrednie – ok. 1,2 mln osób – to liczba nieco ponad 14 tys. deklarujących „ugór z uprawą” świadczy naszym zdaniem ewidentnie o tym, że rolnicy za późno dowiedzieli się o tej możliwości zagospodarowania swoich gruntów.

Panie Premierze – PZPRZ prosi o pilne zajęcie się opisaną kwestią. Tak by informacja o omawianym odstępstwie trafiła nie tylko do urzędników ARiMR, ale szeroko, już dziś – do samych zainteresowanych rolników. Liczymy na wsparcie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tej sprawie. Jak wiadomo, głównym powodem omawianego odstępstwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie. O zmianę przepisów w tej kwestii wnioskowały wszystkie państwa członkowskie, w tym Polska. Dlatego, aby nie zmarnować tej szansy, jaką jest możliwość produkcji żywności na ugorach w ramach EFA, odpowiednie krajowe przepisy w tej sprawie powinny być opublikowane jak najszybciej. Rolnicy już za chwilę będą podejmować decyzje, co do zasiewów pod przyszłoroczne zbiory.

Liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszej prośby.

Stanisław Kacperczyk, Prezes Zarządu

PZPRZ uprawy na ugorach – Henryk Kowalczyk Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.