PZPRZ przesłało swoje uwagi do projektowanego prawa w sprawie dopłat do kwalifikatu

Radzików, 10 listopada 2022 r.

Sz. P. Lech Kołakowski

Sekretarz Stanu

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Szanowny Panie Ministrze,

W nawiązaniu do umieszczonego na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany lub ekologicznym materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany oraz zaproszenia do składania opinii i uwag na jego temat (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12365350/katalog/12920308#12920308), Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych przekazuje niniejszym swoje uwagi do proponowanego prawa.

Po pierwsze wyrażamy zadowolenie, że po wielu latach udało się zmienić samą metodę określania kwoty przeznaczonej na dopłaty do materiału siewnego, tj. przyjęto określoną z góry stawkę dopłat do 1 hektara.

Niestety zaproponowane w omawianym rozporządzeniu stawki dopłat do materiału siewnego są zdecydowanie na zbyt niskim poziomie. PZPRZ jest zdania, że nie będą one stanowiły żadnej zachęty do zakupu kwalifikowanego materiału siewnego.

Drastyczny wzrost cen środków produkcji, jaki dotknął rolników w bieżącym sezonie, jest dla nas bardzo dużym problemem, gdyż mimo wyższych cen zbytu jakie uzyskujemy ze sprzedaży naszych płodów rolnych osiągnięcie opłacalności na poziomie warunkującym zwrot kosztów produkcji jest bardzo trudny. Dotyczy to także materiału siewnego. Aktualnie proponowane przez firmy nasienne ceny kwalifikatu są na tyle wysokie, że już dziś oferowana przez resort rolnictwa w projektowanym rozporządzeniu stawka dopłaty, w żaden sposób nie zrekompensuje kosztu tego rodzaju zakupu. A niestety nic nie wskazuje na to, aby ceny środków produkcji miały się zmienić – na korzyść rolników – w najbliższym czasie. Wręcz przeciwnie. Wiele prognoz mówi, że będzie jeszcze drożej.

W związku z tym duża część producentów będzie musiała dokonać wyboru – kupić (droższy) kwalifikat, tym samym gwarantując sobie lepsze plony ale jednocześnie zrujnować budżet gospodarstwa, czy postawić na swój materiał siewny, ryzykując niepewnymi, a zazwyczaj niższymi zbiorami.

Jak bardzo istotne jest stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego wie każdy rolnik. Udowodniły to także nasze badania ankietowe, w których producenci jednoznacznie wskazywali na bardzo dużą rolę dobrej jakości materiału siewnego kwalifikowanego w kształtowaniu opłacalności produkcji.

Pragniemy tutaj także przytoczyć raport NIK z 2018, z którego wynika, że Polska zajmuje ostatnie miejsce w UE pod względem udziału kwalifikowanego materiału siewnego w zasiewach zbóż.

W naszej ocenie, proponowane w omawianym rozporządzeniu stawki dopłat do kwalifikatu przyczynią się jednak wprost do tego, że rolnicy przestaną w ogóle stosować kwalifikat, co zagrozi również bytowi firm nasiennych oraz polskiej hodowli.

Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania – także te związane z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w naszym kraju- uważamy, że odpowiednio wysokie wsparcie producentów w zakresie zakupu materiału siewnego kwalifikowanego jest bardzo potrzebne, czy wręcz konieczne. Dlatego PZPRZ wnioskuje o zwiększenie środków w budżecie państwa na realizację programu dopłat do materiału siewnego. Naszym zdaniem tylko dla utrzymania podobnego poziomu wsparcia, jak w latach poprzednich, niezbędne jest zasadnicze zwiększenie tej kwoty, przynajmniej o 100% (np. ze środków rezerwy budżetowej).

Liczymy na przyjęcie naszych uwag do proponowanego rozporządzenia.

W imieniu Zarządu

Stanisław Kacperczyk