Polscy rolnicy w Brukseli: pozywanie nas przez ukraińskie władze jest krzywdzące

Polscy rolnicy na forum Copa-Cogeca apelują o rozwiązanie problemu niekontrolowanego napływu ukraińskiego zboża. Ich zdaniem niezbędna jest modernizacja infrastruktury portowej oraz eksportowej, aby pomóc upłynnić ukraińskie ziarno na światowych rynkach. Niedopuszczalne jest także pozywanie Polski i innych państw przyfrontowych pod zarzutem utrudniania tranzytu zbóż ze Wschodu.

W grudniu odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca”, podczas którego podkreślono rolę rolnictwa, nie tylko w aspekcie zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, ale także jako źródła utrzymania rodzin rolniczych, które zarządzają i prowadzą gospodarstwa w Unii Europejskiej. W Europie najbardziej popularne są gospodarstwa rodzinne i należy zadbać o ich przyszłość. Zdaniem uczestników spotkania, jeżeli nie zostanie to zapewnione tradycyjne, rodzinne gospodarstwa będą zamierać na koszt powstawania koncernów i gigantów wzorem tych działających na Ukrainie.

Więcej na ten temat, w tym wypowiedź Marcina Gryna, wiceprezesa PZPRZ, w artykule zamieszczonym w Tygodniku Poradniku Rolniczym – link poniżej:

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/wiadomosci-rolnicze/rolnictwo-w-ue/polscy-rolnicy-w-brukseli-pozywanie-nas-przez-ukrainskie-wladze-jest-krzywdzace-2499843