Trwa Program Wymiany Młodych Rolników Polska Teksas 2024 – GALERIA ZDJĘĆ

Trwa Program Wymiany Młodych Rolników Polska Teksas 2024.

Na terenie Polski obecna jest teraz grupa studentów z Teksasu, która przebywa u rodzin rolników na terenie województwa warmińsko – mazurskiego, kujawsko – pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego. Poznają rolnictwo w naszym kraju i Unii Europejskiej. Byli z wizytą w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na SGGW, odwiedzili gospodarstwo państwa Nykiel pod Kutnem na zaproszenie firmy Bayer z udziałem pani Aleksandry Mrowiec oraz w firmie Agrocentrum. Spotkali się również z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefanem Krajewskim oraz władzami Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, Rektorem dr inż. Ireneuszem Żuchowskim i Prorektorem Andrzejem Borusiewiczem. Duże wrażenie zrobiła na nich wizyta w Stacji Doświadczalnej COBORU w Krzyżewie, która organizowała swój Dzień Otwarty i prezentowała nowe odmiany zbóż i ziemniaków na polach doświadczalnych.

Z uwagi na klimat i niedobory wody, rośliny zbożowe w Teksasie są mniejsze, słabsze i osiągają mniejsze plony niż w Polsce, dlatego świetnie prezentujące się nasze odmiany pozytywnie zaskoczyły studentów.  Mamy nadzieję, że ich pobyt będzie udany i pełen dobrych doświadczeń.  Zdobywają wiedzę nie tylko na temat polityki rolnej UE, polskiego rolnictwa, ale również na temat polskiej, kultury, tradycji i historii. Amerykanie wzięli udział w konferencji organizowanej przez IPN „Czas przełomu” poświęconej naszej najnowszej historii, odwiedzili Tykocin, który w przyszłym roku będzie obchodził swoje 600 – lecie  i spotkali się burmistrzem miasta panem Mariuszem Dudzińskim.

Natomiast wczoraj wyleciała do Teksasu polska grupa rolników i studentów, która wraca do Polski w połowie lipca. Trzymamy kciuki za ich udany pobyt i czekamy na pierwsze relacje. Obecnie są na terenie uniwersytetu stanowego Texas A&M University, ale wkrótce rozjadą się na farmy w różnych częściach Teksasu.

Nie udałoby się nam zorganizować Programu Wymiany Młodych Rolników bez pomocy szeregu sponsorów jakimi są w tym roku firma Syngenta, Chemirol, NordKalk , Agrocentrum, Procam, Bayer, Mzuri oraz zaangażowania ze strony SGGW i MANS zawsze otwartych i gotowych do współpracy. Do realizacji Programu włączyli się rolnicy i ich rodziny otwierając swoje domy dla gości z Teksasu. Podobnie jak my przykładają dużą wagę do edukacji młodego pokolenia osób, które wiążą swoją przyszłość z rolnictwem. Wszystkim firmom, rolnikom, ich rodzinom i uczelniom bardzo dziękujemy.

Katarzyna Boczek

Koordynator Programu Wymiany Młodych Rolników Polska Teksas 2024