Dzięki staraniom PZPRZ – KARATE ZEON 050 CS uzyskało czasowe rozszerzenie w jęczmieniu ozimym

Z przyjemnością informujemy, że preparat KARATE ZEON 050 CS otrzymał czasowe zezwolenie na STOSOWANIE JESIENIĄ W JĘCZMIENIU OZIMYM przeciwko mszycom jako wektorom wirusa żółtej karłowatości jęczmienia (ang. Barley yellow dwarf viruses, BYDVs).

Wniosek został złożony do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, w związku z faktem, że w tym sezonie nie było w rejestrze środków ochrony roślin żadnego produktu dopuszczonego do stosowania jesienią na roślinach jęczmienia ozimego w celu ochrony przed mszycami. Obecne na rynku środki posiadają rejestrację jedynie w pszenicy ozimej.

Rolnicy pozostali więc bez możliwości ochrony swoich zasiewów przed szkodnikiem powodującym ogromne straty w uprawach.

Straty związane są zarówno z żerowaniem mszyc, które wysysając soki osłabiają rośliny, a uszkodzone miejsca są łatwiej infekowane przez patogeny. Ponadto, infekcja wirusowa przyczynia się do żółknięcia liści, skarłowacenia roślin oraz nasilenia krzewienia.

W przypadku silnego porażenia, które powoduje zmniejszenie masy korzeniowej, upośledzenie pobrania składników pokarmowych a w konsekwencji żółknięcie rośliny i zmiany w pokroju roślin, w wielu przypadkach nie ma szansy na uratowanie uprawy i konieczne jest jej zlikwidowanie.

KARATE ZEON 050 CS JEST JEDYNYM ŚRODKIEM, KTÓRY ZOSTAŁ CZASOWO DOPUSZCZONY PRZEZ MRIRW DO STOSOWANIA JESIENIĄ W JĘCZMIENIU OZIMYM.

Rekomendowana dawka: 0,075 – 0,1 l/ha.

Termin stosowania: jesień od fazy szpilkowania do końca krzewienia (BBCH 10-29).