XX Święto Chleba w Muzeum Wsi Radomskiej

Prezes PZPRZ, Stanisław Kacperczyk, wziął udział w mszy świętej w intencji rolników i piekarzy, która rozpoczęła w niedzielę, 2 września obchody XX Święta Chleba w Muzeum Wsi Radomskiej. W homilii ks. prałat Edward Poniewierski nawiązał do motywów chleba w polskiej literaturze. Główne przesłanie skierowane do licznie obecnych wiernych zawarte zostało w słowach: Kto nie szanuje chleba, ten nie będzie szanował człowieka. Tradycja święta, piękna pogoda i moc atrakcji sprawiły, że do skansenu bardzo licznie przybyli turyści i to całymi rodzinami. W programie święta obok części oficjalnej podczas, której uhonorowane zostały osoby od lat zaangażowane w organizację Święta Chleba były także: koncerty zespołów ludowych, pokazy prac polowych, swoje wyroby prezentowali twórcy ludowi. Nie zabrakło stoisk z pieczywem, w tym także stoiska Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Można było zwiedzać zabytkowe obiekt czy zorganizować rodzinny piknik na trawie.

Podczas części oficjalnej wiele osób zostało uhonorowanych medalami i wyróżnieniami. Wręczone zostały Odznaki Honorowe Zasłużony dla Rolnictwa (odznakę tę, przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek PZPRZ odebrał Jarosław Gajda, prezes Cechu Piekarzy w Radomiu) , medale Pro Masovia, dyplomy Marszałka Mazowsza, odznaczenia Związku Rzemiosła Polskiego. Wręczone zostały także Klucze św. Kazimierza i grawery od prezydenta Radomia. Znany radomski piekarz Tadeusz Fogiel został uhonorowany najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym Szablą im. Jana Kilińskiego.

Święto Chleba powstało 20 lat temu. Miało być świętem piekarzy, stało się jednak największą imprezą plenerową w Radomiu. Łączy w sobie dziękczynienie za plony, chleb, pracę rolników i piekarzy oraz edukację – podkreślał Jarosław Gajda, prezes Cechu Piekarzy w Radomiu i jednocześnie Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Święta Chleba.

Z okazji jubileuszowego XX Święta Chleba, specjalny okolicznościowy grawer  z wyrazami uznania za całokształt podejmowanych działań i dokonań na rzecz polskich piekarzy i rolników wręczył Jarosławowi Gajdzie Prezes PZPRZ Stanisław Kacperczyk, dziękując jednocześnie za dotychczasową współpracę i życząc dalszych sukcesów. Grawer został ufundowany wspólnie przez PZPRZ i FBZPR.

Sam Pan Prezes również otrzymał dyplom uznania od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika z podziękowaniem za cenny wkład w organizację jubileuszowego 20. Święta Chleba w Radomiu oraz działalność społeczną popularyzującą produkty regionalne i polskie rolnictwo.

Podczas Święta Chleba rozstrzygnięty został konkurs na tradycyjny wieniec dożynkowy. W tym roku zgłoszonych zostało aż 20 wieńców. Wygrał wieniec przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich Kukułki w Bartodziejach, gmina Tczów.