Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie w Częstochowie z udziałem delegacji PZPRZ

– Bóg wam zapłać za ten chleb, owoc polskiej ziemi, ale przede wszystkim potu i pracy, trudu polskiego rolnika. Niech będzie dzielony sprawiedliwie i niech go nikomu nie zabraknie – mówił prezydent Andrzej Duda podczas głównych obrzędów Dożynek Jasnogórskich i Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Jasnogórskie dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych ceremonii w częstochowskim sanktuarium. W tym roku uroczystej mszy świętej przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Metropolita głosząc homilię podziękował rolnikom za pracę i umiłowanie polskiej ziemi, która jest symbolem Ojczyzny. Podczas mszy błogosławione są wieńce żniwne przynoszone przez ubrane w regionalne stroje delegacje rolników z całej Polski. Co roku w uroczystościach uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

Pierwsze dożynki Na Jasnej Górze odbyły się 5 września 1982 roku. Wtedy to ogrodnicy, rolnicy i działacze ludowi prosili o organizowanie dziękczynienia za plony ówczesnego prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa. Dożynki odbywają się zawsze w pierwszy weekend września.

Dożynkom w Częstochowie towarzyszyła m.in. 27. Krajowa Wystawa Rolnicza, w której wzięło udział ponad 400 wystawców z całej Polski. W ramach 19. Dni Europejskiej Kultury Ludowej odbyły się koncerty zespołów folklorystycznych, targi sztuki ludowej, prezentacje instytutów naukowych i degustacje potraw regionalnych.