Porozumienie Rolnicze z udziałem PZPRZ

W siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie 20 lutego br. odbyło się inauguracyjne posiedzenie Porozumienia Rolniczego z udziałem przedstawicieli m.in. 168 związków i organizacji rolniczych. Spotkanie zostało zorganizowane pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wziął w nim udział Stanisław Kacperczyk, Prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Jak przekonywał w czasie inauguracji minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, czegoś takiego jak Porozumienie Rolnicze do tej pory jeszcze nie było. W jego ocenie, stanie się ono nowoczesną formą instytucjonalną partnerstwa i dialogu społecznego w sprawach wsi, rolnictwa i całego łańcucha żywnościowego w Polsce: od producenta do konsumenta.

Trzeba wspólnie szukać najlepszych rozwiązań dla rolnictwa – mówił prezydent Andrzej Duda. – Czasem trzeba wyjść na ulicę i wykrzyczeć swoje racje, ale lepiej usiąść wspólnie przy stole i przedstawić swoje argumenty – dodał. – Dla mnie polskie rolnictwo jest ogromnie ważną sprawą, bo wiem, że to jedna z najważniejszych gałęzi naszej gospodarki. (…) Trzeba sobie jasno powiedzieć – nasza gospodarka stoi na rolnictwie. To jedna z tych podpór, na których oparta jest polska gospodarka. Kto mówi inaczej, ten po prostu zwyczajnie kłamie. Taka jest prawda i to musi być wspierane – podkreślił  prezydent.

W czasie dyskusji głos zabrał Prezes PZPRZ – Stanisław Kacperczyk. Zwrócił uwagę przede wszystkim na problem z zagospodarowaniem zbóż w naszym kraju, zarówno w sytuacji urodzaju, jak i normalnego roku zbiorów, co jest pokłosiem braku odpowiedniej infrastruktury zbożowej. Niepokojącym zjawiskiem jest także fakt – mówił Prezes Kacperczyk – że różne regulacje dotyczące rolników wychodzą z innych resortów niż ministerstwo rolnictwa. Niestety, z reguły nie są one konsultowane ze związkami i organizacjami rolniczymi, a mają nierzadko istotny wpływ na funkcjonowanie gospodarstw rolnych, jak choćby przepisy dot. split payment, nowe wymogi dot. operatorów  wózków widłowych czy te dotycząc lokowania zbiorników paliwowych lub transportu nawozów (saletry). To wszystko powinno być jak najszybciej przedmiotem rzetelnej analizy w kontekście skutków i wpływu na działalność, w tym płynność finansową gospodarstw rolnych – podkreślił Prezes PZPRZ.

Do końca lutego eksperci biorących udział w Porozumieniu organizacji będą spotykali się w grupach tematycznych w siedzibie ministerstwa rolnictwa. Za kilka tygodni na podstawie ich rekomendacji mają być opracowane konkretne rozwiązania legislacyjne usprawniające funkcjonowanie branży rolnej.

opr. A. Kozłowska